Новини

КУЛТУРНА ПРОГРАМА ЗА МЕСЕЦ МАЙ 2017

1 май /понеделник/
10:00 часа
НХК
IV-ти Национален фестивал на руската поезия, песен и танц “Пусть всегда будет солнце“ -организиран от Национално Движение Русофили
Вход свободен!
2 май/вторник/
18:00 часа
Дом на писателя, ул. Вола 1
Юбилейна  вечер „Бургаското литературно семейство Станчеви“
Участват Паулиана Новакова – внучка на писателите,
проф. Михаил Неделчев, проф. Калина Лукова и д-р Добрина  Топалова
18:00 часа
КЦ „Морско казино“, зала „Петя Дубарова“
Бургаски литературни дни – 2017
Художествен–документален разказ за българските преводи на Катрин Емри
18:00 часа
Дестинация Х: Мадрид
/вечер за пътешественици/
Читалище „Хамалогика“, ул. „Шейново“№24
19:00 часа
ДТ „Адриана Будевска“ – Бургас
„Комедия от грешки“
спектакъл на абсолвенти от НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“
3 май /сряда/
10:00 часа
НХК
„Европейска палитра на детското творчество“
Изложба от рисунки на деца от детските градини на тема „Моят детски свят“
Преглед на мажоретните съсатви на детските градини и училищата в град Бургас
Част от програмата за 2017г. на ЦПЛР-Бургас
12:00 часа
Концертна зала „Проф. Иван Вульпе”
„Майкъл Джексън –Трибют“
Концерт – спектакъл
13:00 часа
ДТ „Адриана Будевска“ – Бургас
„Приключения опасни със герои сладкогласни“
17:15 часа
КЦ „Морско казино“, ателие 2
Театрална школа „Детско Царство“
към ЦПЛР-Бургас
18:00 часа
Дом на писателя, ул. Вола №1
„Яворов – сюжетите на последните години“,
„Кръгът „Мисъл“ в годината на големите литературни юбилеи“
Премиера на Михаил Неделчев.
Книгите представя Добрина Топалова
18:00 часа
Дружество на бургаските художници
Изложба на Даниел Йорданов – Алберчи
/живопис/
18:00 часа
Контактна импровизация с Радо
/танцови тренинги/
Читалище „Хамалогика“, ул. „Шейново“№24
18:30 часа
КЦ „Морско казино“, зала „Петя Дубарова“, ет.1
Премиера на книгата „Тя островът“
Автор Ирина Папанчена
19:30 часа
КЦ „Морско казино“
Уроци по Танго
4 май/четвъртък/
18:00 часа
Галерия „13-то стъпало“
Изложба на Ник Мазаров
/живопис/
19:00 часа
Държавна опера – Бургас, зала Опера
Спящата Красавица – премиера
Балет по музика на П. И. Чайковски
С участието на солистите и ансамбъла на балета на Държавна опера – Бургас
и със специалното участие на възпитаници от балетните паралелки
при НУМСИ „Проф. П. Владигеров” – Бургас
19:00 часа
КЦ „Морско казино“
Зала „Петя Дубарова“, ет.1
Празничен концерт по случай 90 години
Народно читалище „Просвета 1927“
Вход: с покани
19:30 часа
Игрови вечери
Читалище „Хамалогика“, ул. „Шейново“№ 24
5 май /петък/
11:00 часа
КЦ „Морско казино“, зала „Георги Баев“, ет. 0
Училище за бъдещи и настоящи родители „Биберон“
18:00 часа
НХК
Георгьовски фолклорен концерт с участието на ДФТА “Радост“ и ФТА „Никола Гинов“
Вход свободен!
18:00 часа
Площад „Св. Св. Кирил и Методий“
Бургас танцува
Народни танци
ДТА „Трите пъти“
„Чанове“
гайдарски оркестър
ДТА „Лазур“, МТА „Лазур“ и ФК „Лазур“
анс. „Чайка“ – Поморие
ДТА“Звездички“ при ОУ „Св. Климент Охридски“
и ФТС „Зорница“ при ГПНЕ „Гьоте“
анс. „Чайка“ – Бургас
Група за народни танци „Българит“ и „Самодиви“
ТК „Пламък“
ТК „Миладина“ и танцов състав при ОУ „Братя Миладинови“
ФА „Лукойл Нефтохим“
19:00 часа
Концертна зала „Проф. Иван Вульпе“
Симфоничен концерт
С участието оркестъра на Държавна опера – Бургас
21:30 часа
Терен парти
Читалище „Хамалогика“, ул. „Шейново“ № 24
6 май /събота/
10:30 часа
Военен клуб Бургас, ул. „Христо Ботев“ №48
Полагане на венци и цветя на 24-ти пехотен Черноморски полк
11:00 часа
Държавен куклен театър – Бургас
„Принцеса Квак“
11:00 часа
Литийно шествие за преместване на мощите на Свети Георги –
Победоносец от храна „Света Богородица“ до храм „Св.Св. Кирил И Методий“
11:30 часа
Площад „Св. Св. Кирил и Методий“
Тържествен водосвет и молебен за здраве на българските
Войни от гарнизон Бургас

7 май /неделя/
От 10:00 до13:00 часа
Остров „Света Анастасия“
Пролетно подводно почистване
Организатор: клуб „Приятели на морето“
11:00 часа
Държавен куклен театър – Бургас
„Мъничетата“
8 май /понеделник/
19:00 часа
НХК
Празничен концерт на руски артисти от Москва
С участието на Сергей и Светлана Трапезникови
Билети на касата на НХК
Тел. 0894/898 098
9 май /вторник/
11:30 часа
НХК
Прожекция на художествения филм “Летят жерави“ предоставен от Руския културно- информационен център
Вход свободен!
17:30 часа
КЦ „Морско казино“ зала „Георги Баев“, ет.0,
Изложба „Архитектурата на модернизма в България“
и обиколка на сгради в Бургас – откриване
Автори: Васил Макаринов и Теодор Караколев
18:00 часа
Галерия „Богориди“
Изложба на Николай Ханзъров /Добрич/,
Росен Дончев /Казанлък/,
Стелиян Хаджиев /Добрич/
18:30 часа
НХК
Празничен концерт по повод 9ти май на Национално Движение Русофили
Вход свободен!
19:00 часа
ДТ „Адриана Будевска“ – Бургас
„Примадони“
10 май/сряда/
14:00-16:00 часа
Експозиционен център “Флора”- Бургас
Пленер по изобразително изкуство “България в Европа” с участие на ученици 9-12 клас
Организатори: ЦПЛР-Бургас и Областен информационен център
17:15 часа
КЦ „Морско казино“, ателие 2
Театрална школа „Детско Царство“
към ЦПЛР-Бургас
18:00 часа
КЦ „Морско казино“, Зала „Георги Баев“, ет. 0,
Изложба „Български архитектурен модернизъм.
Образци от 1920-те, 1930-те и 1940-те години“
18:00 часа
Галерия „Неси“, ул.“Александровска“№12/ ул. „Хан Крум“№3
Изложба „Пространства“
на Иво Бистрички, Стойко Даскалов,
Симеон Шивачев
18:00 часа
Корабче „Анастасия“, Автогара „Юг“,
пред Регионална библиотека „П. К. Яворов“ и Craft Shop „Papa Beer“
Европейска нощ на литературата
Четци: Веселин Пренеров, Тони Димитрова, Младежка театрална трупа „Валери и приятели“ и к. д. п. Александър Илиев
19:00 часа
ДТ „Адриана Будевска“ – Бургас
„Госпожица Юлия“
19:30 часа
КЦ „Морско казино“
Уроци по Танго
11 май/ четвъртък/
10:00 часа
ДТ „Адриана Будевска“ – Бургас
„Приключения опасни със герои сладкогласни“
18:00 часа
КЦ „Морско казино“, зала „Христо Фотев“, ет.0
Инициативата „През погледа на един млад талант“
представя: Мария Петкова от школата по изобразително изкуство
18.30 часа
Пред Община Бургас
Концерт на ЦПЛР и приятели “България в Европейския съюз – 10 години по-късно”
Организатори: ЦПЛР-Бургас и Областен информационен център
18:30 часа
КЦ „Морско казино“, зала „Ал. Г. Коджакафалията“, ет. 0
Откриване наИзложба на художника Атанас Яранов
19:00 часа
КЦ „Морско казино“, зала „Георги Баев“, ет.0
Академия за млади дами
тема: Тайните на перфектния грим
19:00 часа
НХК
“Всичко или нищо“
Участват: Христо Шопов, Лилия Маравиля и др.
Билети на касата на НХК
Тел: 0894/898 098
12 май /петък/
11:00 часа
КЦ „Морско казино“, зала „Георги Баев“, ет. 0
Училище за бъдещи и настоящи родители „Биберон“
18:00 часа
КЦ „Морско казино“, зала „Петя Дубарова“, ет.1
Награждаване на лауреатите от националния литературен конкурс за средношколци на името на Петя Дубарова
19:00 часа
Държавна опера – Бургас, зала Опера
Новият проект на маестро Свилен Симеонов
испанска сарсуела – премиера
Концерт – спектакъл
С участието на оркестъра и балета на Държавна опера – Бургас
13 май /събота/
10:00 часа
Експозиционен център „Флора“
Фестивал „Пролетно ухание“
11:00 часа
Държавен куклен театър – Бургас
„Чук и Пук“
14:00 часа
Държавна опера – Бургас, зала Опера
„Спящата красавица“
Балет по музика на П. И. Чайковски
19:00 часа
НХК
Благотворителен концерт на танцова школа “Дюн“ за участието им в световното танцово първенство “ Word dance Master“
Билети на касата на НХК
Тел. 0894/898 098
14 май /неделя/
09:00 часа
Зала на Областна администрация Бургас
Десети национален  клавирен конкурс „Бъдещето на България“
Организатор НБУ „Михаил Лъкатник“ – Бургас
10:00 часа
Експозиционен център „Флора“
Фестивал „Пролетно ухание“
11:00 часа
НХК
„Егмонт“ представя Емил Конрад на турне с „Изкуството да бъдеш мързелив“
Билети на касата на Държавна опера Бургас и в мрежа на eventim.bg
Тел: 0883/688 828
11:00 часа
Държавен куклен театър – Бургас
„Чук и Пук“
11:30 часа
„Акве калиде“
Творческа работилница за изработване на къщички за птици,    съвместно с ОП „Морски знаци“.
12:30 часа
„Акве калиде“
Концерт на клуб „Сезони“
15 май /понеделник/
18:00 часа
КЦ „Морско казино“, зала „Петя Дубарова“, ет.1,
„Акустично“
Концерт на група Горещ пясък
19:00 часа
ДТ „Адриана Будевска“- Бургас
„Смъртта на котката“
19:00 часа
НХК
„Възгледите на един учител за всеобщата просвета“ на Камен Донев – спектакъл
Билети на касата на НХК
Тел. 0898 420 537
19:00-20:00 часа
Читалище „Хамалогика“, ул. „Шейново“ № 24
Сакрална архитектура на тялото /урок/

16 май/вторник/
12:30 часа
Държавна опера – Бургас, зала Опера
„Четиримата близнаци“
Музикална комедия за малки и големи от Георги Костов
18:00 часа
БХГ „Петко Задгорски“, ул. „Митрополит Симеон“ №28
Изложба „Акварел“
/Творби от фонда на БХГ „Петко Задгорски“/
18:00 часа
Дом на писателя, ул. Вола №1
Майски срещи на славянски творци в Бургас
„Свято слово“ –откриване
18:00-19:00 часа
Читалище „Хамалогика“, ул. „Шейново“ № 24
Дестинация x: Мароко
19:00 часа
НХК
“Бургас, моя любов“ концерт на дует “Бургас“
Гости: дует“ Шик, Жан Шейтанов, 5-те Сезона, Галя Ичеренска, Тони Димитрова и др.
Билети на касата на НХК
Тел: 0894/898 098
19:00 часа
ДТ „Адриана Будевска“ – Бургас
„Да, господин Премиер!“

17 май/сряда/
11:00-16:00 часа
Читалище „Хамалогика“, ул. „Шейново“ № 24
Co-working Wednesday
12:00 часа
Остров „Света Анастасия“
„Часът на поета“ Майски срещи  „Свято слово“
Организатор: Дружество на бургаските писатели
12:00 часа
Остров „Света Анастасия“
Начало на литературен конкурс
„Вдъхновени от Острова“
Организатор: ОП „Туризъм“ и Дружество на бургаските писатели
17:15 часа
КЦ „Морско казино“, ателие 2
Театрална школа „Детско Царство“
към ЦПЛР-Бургас
18:00 часа
Галерия „Пролет“, ул. „Лермонтов“ № 32
Изложба на Атанас Атанасов
18:00 часа
Експозиционен център „Флора“
Благотворителна изложба „Експерименти“
Средствата ще бъдат дарени на „Дневен център за деца и младежи с увреждания“
18:00 часа
НХК
“Благуните- още един прекрасен ден“- детски театрален спектакъл – премиерна
Гостува театър “Вилекула“
Участват: Елиза Илиева, Момчил Михайлов, Златина Йорданова и др.
18:00 часа
КЦ „Морско казино“, зала „Петя Дубарова“, ет.1
Представяне на книгата „Филипините, седем урока на сърцето“
Автор: Валентина Димитрова
18:00-20:00 часа
Читалище „Хамалогика“, ул. „Шейново“ № 24
Контактна импровизация с Радо /танцови тренинги/
19:00 часа
Държавна опера – Бургас, зала Опера
„Кармен“
Опера от Жорж Бизе
19:00 часа
ДТ „Адриана Будевска“ – Бургас
„Есенна градина“
19:30 часа
КЦ „Морско казино“
Уроци по Танго

18 май /четвъртък/
10:00 до 14:00 часа
КЦ „Морско казино“, зала „Георги Баев“
Среща-обучение на тема „Финансиращи програми на общините в подкрепа на културата и изкуството“
Лектори: Д-р Нели Стоева, СУ „Св. Климент Охридски“ и Петя Стойкова, Сдружение „Танц Бг“
11:00 часа
Международен ден на музеите
Етнографски музей, ул. Славянска № 69
Откриване на изложба „Моят експонат в музея” на тема „Българските бежанци в нашата памет”
11:30 часа
ДТ „Адриана Будевска“ – Бургас
„Приключения опасни със герои сладкогласни „
11:00 часа
Дом на писателя, ул. Вола №1
„Свято слово“
Литературна работилница в Дом на писателя
с ученици от  ПГАЕ „Гео Милев” ,  ПГПНЕ “Гьоте“ и
Търговска гимназия Бургас
18:00 часа
Дом на писателя, ул. Вола №1
Новите поетични книги
на Валери Станков от Варна
18:00-19:00 часа
Читалище „Хамалогика“, ул. „Шейново“ № 24
Читалище на открито /среща-дискусия/
19:00 часа
ДТ „Адриана Будевска“
„Квартет“
19:00 часа
НХК
“Воспоминание о Войне“- музикално -театрално представление на Детско тетрално студио “Кругозор“ от НД Русофили гр.Бургас
19:30 часа
Читалище „Хамалогика“, ул. „Шейново“ № 24
Игрови вечери

19 май /петък/
10:00 часа
КЦ „Морско казино“, зала „Петя Дубарова“, ет.1
Представяне на бележника на Национална мрежа за децата
11:00 часа
КЦ „Морско казино“, зала „Георги Баев“, ет. 0
Училище за бъдещи и настоящи родители „Биберон“
18:00 часа
Дом на писателя, ул. Вола №1
Премиера „Умираме различно“ – сборник с разкази
Автор Ваньо Вълчев
Представя Симеон Димитров
С участието на актьора Стоян Памуков
18:00 часа
Открита сцена  „Охлюва“
Концерт по повод 20 май Европейски морски ден
Организатор: ЦПЛР-Бургас

20 май/събота/
10:00-12:00 часа
Читалище „Хамалогика“ ул. „Шейново“ № 24
Танцова импровизация с Жана /танцови тренинги/
10:30 часа
Открита сцена  „Охлюва“
Ревю на любителското творчество на читалищата към Община Бургас
11:00 часа
Държавен куклен театър – Бургас
„Магьосникът от Оз“
18.00 часа
Археологически музей , ул. Богориди №21
Откриване на обновената експозиция на Археологически музей-Бургас, и нова зала с експозициите „Южното Черноморие през средните векове“ и „Археологическите разкопки на Бургаския музей“
Откриване на изложбата „Най-старото злато в Европа: съкровищата на Варненския некропол“-гостува РИМ-Варна
Откриване на изложбата „Тракийското съкровище от с. Борово“-гостува РИМ-Русе
Откриване на изложбата „Съкровището от Надсенмиклош“-гостува НИМ-София
18.30 часа
пред Археологическия музей, ул. „Богориди“ № 21
Концерта на Духовия оркестър на Община Бургас
18.30 часа
Исторически музей, ул. „Лермонтов“ № 31
Откриване на изложбата „Векът на цар Фердинанд“ – гостува РИМ-Велико Търново
19.00 часа
Етнографски музей, ул. Славянска № 69
„Игрите на нашето детство“ – представяне на забравени детски игри от 20 в.
22:00-04:00 часа
Читалище „Хамалогика“, ул. „Шейново“ № 24
BURGAS ON WAX

21 май/неделя/
10:30 часа
„Акве калиде“
Демонстрация и мини турнир по футбол на малки вратички
11:00 часа
Държавен куклен театър – Бургас
„Тумба Лумба“
11:30 часа
„Акве калиде“
Демонстрация и мини турнир по бадминтон/федербал
12:30 часа
„Акве калиде“
Демонстрация и мини турнир по тенис на маса
22 май /понеделник/
18:00 часа
Държавна опера – Бургас
Празничен концерт по случай 24 май – Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост
С участието на:
Орлин Горанов, Росица Кирилова,
Константин Белчев Бенд, Формация „Интро“, Квартет „Българи“, ПФА „Български ритми – София, Детски хор „Милка Стоева“, Детска вокална група „Песъчинки“,
НУМСИ „Панчо Владигеров“ – Бургас, ЦДГ „Вълшебство“
18:00 часа
КЦ „Морско казино“ , зала „Г. Баев“, ет.0
Представяне на книга „Моши моши, Япония“
Автор: Юлияна Антонова
18:00 часа
Къща „Петя Дубарова“
Народно Читалище “ Асен Златаров 1940″
Награждаване на участниците в литературния конкурс за написване на есе на тема “ Магията на словото“
посветен на Деня на българската просвета и култура
18:30 часа
НХК
Детски Фолклорен концерт “Детство мое“ на ТШ “Велека“
Тел: 0889/ 677192
 19:00 часа
ДТ „Адриана Будевска“ – Бургас
„Фалстаф и веселите съпруги“

23 май /вторник/
18:30 часа
НХК
Юбилеен концерт 15 години ТШ “КРИС“
18:00 часа
Дом на писателя, ул. Вола №1
„Вдъхновени от писмената“
Представяне на 1 бр., сп. „Море” и Алманах Бургас
в навечерието на Деня на българската просвета и култура и
на славянската писменост
18:00 часа
Галерия „Бургас“, ул. „Абоба“ №13
Изложба на Христо Тодор
18:00 часа
КЦ „Морско казино, зала „Петя Дубарова“
Поетична вечер с Тома Троев 

24 май /сряда/
10:30 часа
От площад „Тройката“ до Културен център „Морско казино“
Празнично шествие по повод 24 май – Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост
12:00 часа
Зала „Дружеството на художниците – Бургас“
Изложба на бургаските художници по повод 24 май – Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост
17:15 часа
КЦ „Морско казино“, ателие 2
Театрална школа „Детско Царство“
към ЦПЛР-Бургас
19:30 часа
КЦ „Морско казино“
Уроци по Танго

25 май /четвъртък/
18:00 часа
Пристанище Бургас, Магазия 1, ет.2
Национална художествена академия в Бургас
/Изложба на преподаватели/
18:00 часа
Открита сцена  „Охлюва“
Фолклорен спектакъл с участието на Поли Паскова и ансамбъл „Чинари“
Водещ: Димитър Туджаров – Шкумбата

26 май /петък/
11:00 часа
КЦ „Морско казино“, зала „Георги Баев“, ет. 0
Училище за бъдещи и настоящи родители „Биберон“
16:00 часа
НХК
Концерт на Сдружение „СП -2004- Бургас“
17:00 часа
Открита сцена  „Охлюва“
/При лошо време  зала „Георги Баев“ ет. 0/
„Карнавал на Биоразнообразието“
18:00 часа
КЦ „Морско казино“, зала „Петя Дубарова“, ет.1
Театрален конкурс „Аз имам дарба”
ЦПЛР-Бргас
18:00 часа
Дом на писателя, ул. Вола №1
Премиера на „Черна котка, мак червен“- лирика
Автор Жени Костадинова
Представя Румяна Емануилиду
19:00 часа
Зала на „Магазия 1“ – част от Зоната за обществен достъп и пристанище Бургас.
Хоров концерт на смесен хор „Аксон“ (град Лил, Франция) и хорова школа „Милка Стоева“ при МКЦ
19:00 часа
Държавна опера – Бургас, зала Опера
„Спящата красавица“
Балет по музика на П. И. Чайковски

27 май /събота/
11:00 часа
„Акве калиде“
„Храни се разумно, живей здравословно“ – представяне на здравословни храни от производители – продукти от лимец, сурови торти, хляб с квас и др.
11:00 часа
Държавен куклен театър – Бургас
„По заповед на щуката“
/гостува ДКТ–Ямбол/
12:00 часа
„Акве калиде“
Открит урок по народни танци и концерт на ПФА „Странджа“
19:00 часа
НХК
Концерт на ТШ „Естрела“

28 май /неделя/
От 10:00 часа до 13:00 часа
Приморски парк до Пантеона
5 години „Книги за смет“
11:00 часа
Държавен куклен театър – Бургас
„Мечо Пух“
18:00 часа
НХК
Годишен концерт на ТШ “Калиопе Денс“
тел: 0899/888596

29 май /понеделник/
10:30 часа,
Държавна опера – Бургас,зала Опера
„Алиса в страната на чудесата“
Мюзикъл за деца от Александър Йосифов
19:00 часа
НХК
“Железният светилник“ – театрална постановка
Гостува Театър Българска Армия
Участват: Гергана Данданова, Явор Бахаров, Стойко Пеев, Антоанета Добрева-Нети и др.
Билети на касата на НХК
Тел: 0894/898 098
18:00 часа
Дом на писателя, ул. Вола №1
Поетичен диалог и рецитал на
Елка Василева и Константин Корадов
Изложба на Вяра Стефанова
18.00 часа
КЦ „Морско казино“, зала „Петя Дубарова“, ет.1
Празничен концерт читалище “Св. св. Кирил и Методий
19:00 часа
ДТ „Адриана Будевска“ – Бургас
„Стая 1313“
30 май /вторник/
18:00 часа
Дом на писателя, ул. Вола №1
„За любовта и България” – поетичен спектакъл
Гостува Йордан Пеев от Стара Загора
18:00 часа
НХК
Празничен концерт на НБУ “М. Лъкатник“- Бургас

31 май /сряда/
09:30 часа
НХК
Годишно- отчетно събрание на Териториална съюзна организация на слепите гр. Бургас
12:00 часа
Читалище „Просвета 1927” – Долно Езерово
„Алиса в страната на чудесата“
Мюзикъл за деца от Александър Йосифов
17:15 часа
КЦ „Морско казино“, ателие 2
Театрална школа „Детско Царство“
към ЦПЛР-Бургас
18:00 часа
Дом на писателя, ул. Вола №1
Стихийните изповеди на Илеана Стоянова
в „Лятото на астрите”
избрана любовна лирика
Редактор Георги Константинов
ИК „Знаци“
Водещ Румяна Емануилиду
19:00 часа
НХК
“Министърът женкар“ – театрална постановка- премиерна
Участват: Венцислав Петков, Йовко Кънев, Косьо Станев и др.
Билети на касата на НХК
Тел. 0898 420 537
19:30 часа
КЦ „Морско казино“
Уроци по Танго